strona główna

niedziela, 22 grudnia 2013

JOGURT MIGDAŁOWY CZYSTY / WEGAŃSKI

Jogurty wegańskie się nam nie znudzą, nie ma takiej możliwości!
Płynne, gęste jak kremowe serki, naturalne, z dowolnymi owocami, jako tzatziki, jako dodatek do sałatek i sałat, baza do dipów, sosów... znakomite! Pyszne i zdrowe!
Tęsknota Dziecięcia za nabiałem odchodzi w niepamięć.
:)

Jeśli nie znasz jeszcze historii Matki Smakoterapii i jogurtu, zajrzyj do zakładki "jogurt" po prawej stronie strony. Znajdziesz tam kilka postów na ten temat.

Składniki na gęsty jogurt (prawie serek):
migdały eko (300g)
woda (600-700g)
3 daktyle suszone eko
szczypta soli
saszetka bakterii jogurtowych na litr jogurtu

Jogurt z urządzenia wyskoobrotowego jest gładszy i bardziej jednorodny.
Wykonanie:
Jeśli dysponujesz wysokoobrotowym urządzeniem miksującym, wrzuć doń porcję migdałów (najlepiej namoczonych przez kilka godzin w czystej wodzie i odcedzonych), daktyle, sól, wlej wodę i zmiksuj na gładko. Przelej całość do garnuszka emaliowanego lub szklanego i zagrzej do temperatury ok. 40 stopni (sprawdź na nadgarstku, jak pokarm dla niemowlęcia, (uważaj!)). 
Dodaj bakterie z saszetki, porządnie wymieszaj i przelej całość do jogurtownicy. Po kilku godzinach (4-8) wstaw jogurt do lodówki by zakończyć "dojrzewanie". Tak przygotowany jogurt jest pyszny i kremowy. Doskonale smakuje w daniach słodkich i słonych. Cudownie zabiela zupę (ostatnio grzybową, och!). By zrobić kolejną partię jogurtu, odłóż 4-5 łyżek gotowego jogurtu do słoiczka. Dodasz ją podczas robienia kolejnej partii jogurtu zamiast bakterii z saszetki.
Jogurt jest dobry ok 3 dni. Po tym czasie zaczyna dość szybko kwaśnieć zatem musisz się spieszyć z robieniem kolejnej partii.
Smacznego!
:)

Jogurt z urządzenia niskoobrotowego będzie miał mniej jednorodną strukturę ale i tak jest pyszny. :)


*Thermomix: migdały/daktyle/sól/woda miksujemy: obroty 6/2minuty, następnie obroty 10/ 2 minuty. Włącz  temperaturę 50 stopni/obroty 2/ 3-4 minuty. Wyjmij masę, wymieszaj, przestudź do ok. 40 stopni (sprawdź na nadgarstku) i z resztą działań postępuj jak wyżej.
*Urządzenia "wolniej -obrotowe": namocz migdały i daktyle na całą noc, zmiksuj na gładko na tyle na ile to możliwe. Dalej postępuj j.w.

Ciao!
:)





sobota, 21 grudnia 2013

PYSZNE CIASTO BEZ MĄKI, CUKRU I MLEKA / CIASTO ZAMIAST BISZKOPTU / CIASTO NERKOWCOWE - MIGDAŁOWE

Jaśniuteńkie, puszyste, z jabłkami, pachnące cytrynowo - waniliowo - cynamonowo.
Stało się naszym CIASTEM NA NIEDZIELĘ.
Bez cukru, bez glutenu bo bez mąki, bez mleka (opcjonalnie możesz je zrobić z jajkami). I co najważniejsze: bez sztucznych bezglutenowych mąk i zastępników, które nic wspólnego ze zdrowym żywieniem zazwyczaj nie mają.
Idealnie sprawdziło się również od święta, bez jabłek i cynamonu, jako blat tortowy a la biszkopt (tak tak, w torcie dla SmakoMęża).


:)

Składniki:
migdały (lub nerkowce) 200g 
ryż pełnoziarnisty surowy (100g)
kasza jaglana surowa (100g)
len złocisty (30g)
tłuszcz kokosowy nierafinowany (50g)
ksylitol lub miód lub syrop klonowy (50g lub do smaku)
skórka cytrynowa eko (2 łyżka pokrojonej drobno)
wanilia - laska (nieduży kawałek)
jaja (2 szt. opcjonalnie lub dodatkowy len złocisty - 30g)
kamień winny do pieczenia (proszek eko, 4 łyżeczki, ok16g czyli porcja na 0.5 kg klasycznej mąki)
woda (ok. 100g w opcji z jajkami, w przypadku ciasta wegańskiego odpowiednio więcej)

w wersji na ciasto z owocami:
jabłka (2 szt.)
owoce goji (garść) - opcjonalnie
dowolne owoce z kompotu bez cukru, np. wiśnie (odsączone, garść) - opcjonalnie
cynamon, do posypania jabłek

Wykonanie (thermomix):
Ryż zmiel na mąkę (1-2 minuty/obroty 10), następnie przesyp do miseczki. Włóż do miksera kaszę jaglaną niegotowaną, miksuj na mąkę (1-2 minuty/ obroty 10). Wyjmij z urządzenia do kolejnej miseczki. Len złocisty zmiksuj na mąkę (5-10s/obroty 7), jeśli decydujesz się na wersję wegańską - w sumie 60g. Dodaj do lnu migdały (nerkowce), zmiksuj na mąkę (5s/obroty7, 5 s/ obroty 10). Teraz wrzuć do mąki z lnu i migdałów (nerkowców) zmielony ryż i kaszę, dodaj proszek do pieczenia (kamień winny - 4 łyżeczki), wymieszaj całość (obroty 3-5s/obroty 3). Kiedy wszystkie suche składniki są wymieszane, nałóż na noże urządzenia motylek, dodaj ksylitol (lub syrop, miód), skórkę cytrynową, otartą wanilię, tłuszcz kokosowy w płynnej formie, jajka i wodę (w wersji wegańskiej samą wodę w ilości początkowej nieco większej niż 100g i stopniowo dodawaj więcej tak by osiągnąć konsystencję bardzo bardzo gęstej śmietany). Bardzo gęste, porządnie wymieszane ciasto (5min/obroty 3 lub 4) wyłóż do szklanej formy o promieniu ok.22-24 cm, wysmarowanej suto tłuszczem kokosowym. Jeśli pieczesz ciasto na tort, powinno ono wyrosnąć idealnie tak byś posiadał/ła 2 piękne blaty po przekrojeniu.


Możesz też użyć keksówki, zwłaszcza jeśli pieczesz ciasto z jabłkami. Pokrój owoce na cieniutkie plasterki, wyłóż je na wierzch ciasta, udekoruj goji lub wiśni, posyp cynamonem i ewentualnie dodatkową porcją ksylitolu jeśli owoce są za mało słodkie i zapiecz w piekarniku w temperaturze 165 stopni przez ok. 40 minut (do tzw suchego patyczka - testujemy "mokrość" ciasta nakłuwając je patyczkiem). Stopień wypieczenia zależy od Waszych preferencji. W niektórych przypadkach czas pieczenia dochodził do 1 godziny (bardziej sucha wersja).

Przed upieczeniem
Po upieczeniu

*Jeśli nie posiadasz Thermomixa, zmiel "mąki" w dowolnym urządzeniu, lub kup gotowe.
*podane mąki możesz zastąpić samą mąką jaglaną albo ryżową, albo amarantusową, kasztanową, z  ciecierzycy.... eksperymentowanie wskazane! 
* uwaga, zbyt duza ilość owoców może obciążyć ciasto (nie wyrośnie zbyt dużo lub wcale)
*uwaga, zbyt duza ilość wody (za rzadkie ciasto) może spowodować rownież efekt j.w.

Smacznego!
:)

niedziela, 15 grudnia 2013

PIERNICZKI WEGAŃSKIE JAGLANE / BEZGUTENOWE / BEZ CUKRU - kolejna wersja

Bazując na naszym przepisie z ostatniego roku podjęliśmy nowe wyzwanie.
Tym razem pierniczki miały dodatkowo NIE zawierać żadnej dodanej skrobi.
Eksperyment okazał się być na tyle udany, że dziś zabieramy się za pieczenie od nowa!
Pierniczki zostały pożarte przez Dziecię! ;)
Są przyzwoite w smaku i pięknie wyglądają powieszone na tasiemkach!
Zapraszamy na bardzo twarde, cieniutkie, aromatyczne pierniczki świąteczne. Jeśli wystarczy Wam cierpliwości i nie zjecie ich od razu - po ok. 2 tygodniach będą bardziej miękkie jeśli włożycie je do pojemnika z kawałkiem świeżego jabłka (wymienianego codziennie na świeże!).


Składniki:
kasza jaglana do zmielenia na mąkę (350g)
ryż pełnoziarnisty (lub gryka, ciecierzyca, migdały) do zmielenia na mąkę (150g)
len złocisty do zmielenia na mąkę (60g)
tłuszcz kokosowy eko/nierafinowany (70g)
melasa z karobu lub miód lub syrop daktylowy (do smaku, u nas 100g)
domowa przyprawa piernikowa --->przepis
karob (1-2  łyżki)


Wykonanie (w nawiasach info dotyczące urządzenia thermomix):
Kaszę i ryż zmiel na mąkę (jaglankę 1min/obroty 10, ryż 45s/10). Zmiel również len złocisty (15-20s/obroty 10). Połącz wszystkie "mąki" (ok 100g mąki jaglanej zostaw do podsypywania podczas wałkowania ciasta), dodaj całą domową przyprawę do pierników, karob, syrop (miód) oraz olej kokosowy w postaci miękkiej masy. Wymieszaj ręką całość, podlewając ODROBINĄ wody i pozostaw ciasto na pół godzniny "odpoczynku. Ciasto na początku nie chce się kleić, nie zrażaj się. Len wkrótce "naciągnie" wilgoci i ciasto stanie się wystarczająco elastyczne. Rozwałkuj ciasto delikatnie na stolnicy podsypywanej mąką jaglaną na grubość max 0.5 cm. Wykrawaj kształty, podważaj delikatnie nożem (ciasto jest miękkie) i przenoś na papier do pieczenia natłuszczony olejem kokosowym. Piecz, w zależności od grubości, 10-15 minut w temperaturze 160 stopni.
Smacznego!
:)





DOMOWA SŁODKA PRZYPRAWA PIERNIKOWA

Zazwyczaj nie kupujemy mieszanek przyprawowych w sklepie.
Znakomitą większość z nich można z powodzeniem wykonać w domu mając pełną kontrolę nad wszystkimi dodawanymi składnikami. Tym razem "ukręcimy" słodką i bardzo aromatyczną przyprawę piernikową na bazie ksylitolu. Oczywiście ksylitol można pominąć jeśli przyprawa będzie Wam potrzebna do użycia tylko i wyłącznie z dodatkiem miodu lub słodu.


Składniki (na 500 g "mąk bezglutenowych" na pierniczki):
ksylitol 50 g (do wypieku dodajemy zazwyczaj dodatkowo ok 100g słodu daktylowego lub "miodu daktylowego"  domowego (przepis))
goździki 10 szt.
cynamon 2-4 cm kory (lub 2-4 łyżeczki proszku)
karob (1 łyżka)
kardamon (wyłuskane nasionka z 5-6 nasiennych łupinek)
imbir suszony - opcjonalnie (1/4 lub 1/2 łyżeczki)
nasiona kolendry - opcjonalnie (kilka sztuk)
sól kamienna lub himalajska (szczypta)

Wykonanie:
Wrzuć składniki do miksera i zmiel na proszek. W przypadku urządzenia thermomix miksuj całość 5s/obroty 6 a następnie 5-7s/ obroty 10.

Używaj wedle gustu do pierników i pierniczków. Przechowuj w zamkniętym pojemniku na przyprawy
Smacznego!
:)