poniedziałek, 19 grudnia 2011

WIGILIA, pierogi z soczewicą dla malucha, pierogi z kapustą i grzybami dla każdego ;)), żytnie lub bezglutenowe, dla alergika

Kolejny przepis wigilijny. Idealny dla unikających pszenicy lub alergików na diecie bezglutenowej
:)


Składniki
Farsz - kapusta z grzybami:
Kapusta kiszona 1kg
Duża garść grzybów suszonych
liść laurowy
ziele angielskie
pieprz 
majeranek
cebula ( 2 szt.)
słód daktylowy ewentualnie cukier

Jako że pierogi z kapustą i grzybami są dość popularne sądzę że zrobienie nadzienia nie nastręczy Wam szczególnych trudności...
Kapustę kiszoną pokrój dość drobno i ugotuj  (+liść laurowy, +ziele angielskie, +garść krojonych suszonych grzybów) w niewielkiej ilości wody do miękkości. Wodę można dolewać w trakcie jeśli będzie redukować się zbyt szybko. Odparowaną kapustę dopraw majerankiem, pieprzem i słodem daktylowym. Cebulę pokrojoną w drobną kostkę podsmaż delikatnie na klarowanym maśle i wymieszaj z kapustą.
Farsz gotów.
;)


Farsz z soczewicy:
Soczewica brązowa - drobna (500g)
cebula
sól
pieprz
majeranek
czosnek (opcjonalnie)

Soczewicę ugotuj w wodzie do miękkości (ok. 30min). Odcedź i przesyp do miski, mocno wymieszaj, tak, by się rozpadła (możesz ugnieść widelcem) i dodaj przyprawy. Dodaj doń drobno pokrojoną w kostkę cebulkę zeszkloną na maśle z dodatkiem czosnku i wymieszaj.
Farsz z soczewicy gotów.
;)

Ciasto bezglutenowe można zrobić z preparatów sprzedawanych w sklepach eko (mix bezglutenowy),
ale nam się zachciało własnych pomysłów.
Ciasto orkiszowe znajdziesz w przepisie na uszka (link) (oczywiście zawiera gluten).

Ciasto bezglutenowe:
Mąka gryczana 1/3 (w wersji glutenowej może być żytnia)
Mąka kukurydziana 1/3
Skrobia kukurydziana lub ziemniaczana 1/3
siemię lniane zmiksowane na pył, zagotowane  w niewielkiej ilości wody (2-3 łyżki na szklankę wody, tak osiągnięty "glut" należy wmieszać w mąki)
Ciepła woda.

Mąki połącz w misce, dodaj ostudzone siemię, dolewaj wodę i mieszaj do uzyskania dość suchego ciasta. Wyrabiaj aż będzie jednolite. Ciasto musi być dość elastyczne, w przeciwnym razie będzie się "łamać"(wówczas domieszaj do ciasta skrobi lub siemienia). Rozwałkuj na niezbyt duże placki i wykrawaj krążki szklanką.
Nadziewanie czas zacząć.
Smacznego!
:)

ps. Gotuj pierogi w osolonej wodzie.


Ciao!



7 komentarzy:

  1. Ciekawa jestem Pani opini na temat kiszonej kapusty jedzonej surowo. Słuszałam, że neutralizuje negatywne skutki jedzenia cukru.
    EWA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałam o tym Ewo. Kiszonki są generalnie bardzo zdrowe, podobnie jak i sama kapusta, jest genialna. Ale wszelkie zalecenia dietetyczne powinny być zindywidualizowane, to co dobre dla mnie nie musi służyć zdrowiu mojego syna itd... Pamiętaj że z perspektywy TMC każdy produkt zjedzony ma KONKRETNE działanie na organizm. Warto spożywać naturalne produkty. Cukier do takowych nie należy (sama obróbka, rafinacja itd) więc skupiam się raczej na tym by go wyeliminować, nie neutralizować. Uściski! :)))

      Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja znalazłam przepis z dodatkiem mąki ryżowej.

    OdpowiedzUsuń
  4. 1/3 mąki ale kg.czy szklanki?

    OdpowiedzUsuń
  5. Też jestem bardzo ciekawa jakie Pani stosuje proporcje w cieście bezglutenowym. 1/3 szklanki (czy kilograma) każdej z wymienionych mąk + cała szklanka "glutu" z siemienia? Ile wody należy dodać do takiego ciasta? Przymierzam się do zrobienia takich pierożków, jednak boję się tego, że będą się rozpadać. Pozdrawiam, Ania :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.